У цій інструкції - про те, які підходи і програми можна використовувати при обслуговуванні комп'ютерів, щоб відновити дані з зовнішнього USB жорсткого диска в різних ситуаціях втрати важливих файлів.
Дії по відновленню даних в залежності від того, що саме сталося з зовнішнім HDD
Виходячи з того, як саме були втрачені дані, можна підібрати оптимальний підхід до їх відновлення: одні методи краще підійдуть для одного випадку, інші - для іншого.
Найбільш часті ситуації:
• Важливі папки і файли були видалені (при цьому інші дані на диску залишаються і доступні)
• Жорсткий диск був відформатований
• При відкритті вмісту USB жорсткого диска Windows пропонує його відформатувати, з даними нічого не робилося, в «Управлінні дисками» диск відображається як RAW
• Комп'ютери не бачать диск, повідомляють про помилки, диск не включається
А тепер по порядку, яким чином можна вчинити в кожній з описаних ситуацій.
Відновлення даних після простого видалення
У разі, якщо все, що сталося - це просте видалення важливих файлів з диска, які тепер потрібно відновити (при цьому форматування не проводилося, інша інформація на жорсткому диску лежить недоторканою), зазвичай в цьому випадку можуть допомогти прості безкоштовні програми для відновлення даних, за умови, що поверх втрачених файлів не було записано нової інформації.
Мої рекомендації на цей випадок:
- Recuva — проста, російською, є в безкоштовній версії, з простим видаленням зазвичай справляється.
- Puran File Recovery — трохи складніше, але, за моєю оцінкою, більш ефективне рішення для випадків видалення файлів.
- PhotoRec — працює ефективно, але може здатися складною для початківців користувачів. З переваг - мультиплатформеність і підтримка найрізноманітніших файлових систем, не тільки Windows.
Як відновити дані з зовнішнього жорсткого диска після форматування
У ситуації, коли ви відформатували зовнішній жорсткий диск в іншу файлову систему, можуть допомогти і програми, зазначені вище (крім першої), проте, якщо після форматування з ним не проводилися додаткові дії, можливо, більш ефективним будуть наступні рішення (при сприятливому збігу обставин , вони можуть відразу відновити весь втрачений розділ з усіма даними):
- DMDE — порівняно проста, російською, є безкоштовна версія.
- TestDisk — не така проста, але цілком можна розібратися.
Якщо Windows вимагає відформатувати диск або в «Управлінні дисками» він відображається як RAW
Зазвичай, така ситуація відбувається при раптових відключення живлення, а суть її зводиться до пошкодження файлової системи на диску, в результаті чого Windows не може правильно прочитати його.
Якщо справа дійсно в цьому, а не в апаратних несправності, зазвичай допомагає або проста перевірка файлової системи на помилки з їх виправленням, або відновлення втрачених розділів. Обидва варіанти описано в інструкції: Як відновити диск RAW (може працювати і в злегка інші сценарії, наприклад, коли на думку системи на диску відсутні розділи).
Зовнішній жорсткий диск ніяк не читається, не з'являється на комп'ютері, відмовляється включатися
Це, мабуть, найскладніший варіант, тому як в даному випадку початківцю складно діагностувати, в чому саме проблема. Можна рекомендувати такий порядок дій:
- Спробувати роботу цього ж жорсткого диска на іншому комп'ютері. Якщо там диск видно і працює, а на вашому комп'ютері - немає, можна зробити висновок що з USB HDD все в порядку і, можливо, тут допоможуть наступні кроки (незважаючи на те, що вони описані для флешки, у випадку з зовнішнім жорстким диском все те ж саме): Що робити, якщо комп'ютер не бачить флешку.
- Якщо на іншому комп'ютері той же результат, є ймовірність, що справа в кабелі або роз'ємі (якщо диск не включається, що зазвичай буває чутно або видно по індикатору). У цій ситуації можна розкрити корпус диска: зазвичай там знаходиться легко вилучається звичайний жорсткий диск, який можна підключити до комп'ютера за допомогою шлейфа SATA: якщо апаратних проблем з HDD немає, він буде видно в системі.
- Якщо ж є всі підстави вважати, що мають місце апаратні несправності зовнішнього жорсткого диска, в залежності від важливості даних варто звернутися до фахівців (як правило, роботи в цьому випадку не дуже дешеві). Головна рекомендація: звертайтеся до тих, хто займається тільки відновленням даних (тут буде помітно вище ймовірність натрапити саме на фахівця), а не повним набором від установки Windows до лікування вірусів.
