Як перевірити швидкість SSD

Як перевірити швидкість SSD

Якщо після придбання твердотільного накопичувача вам захотілося дізнатися, наскільки він швидкий, зробити це можна за допомогою простих безкоштовних програм, що дозволяють перевірити швидкість SSD диска. У цьому матеріалі - про утиліти для перевірки швидкості SSD, про те, що означають різні цифри в результатах тестування і додаткова інформація, яка, можливо, виявиться корисною.

Незважаючи на те, що є різні програми оцінки продуктивності дисків, в більшості випадків, коли мова заходить про швидкість SSD, в першу чергу використовують CrystalDiskMark - безкоштовну, зручну і просту утиліту з російською мовою інтерфейсу. Тому в першу чергу я зосереджуся саме на цьому засобі вимірювання швидкості запису / читання, а потім торкнуся інших доступних варіантів. Також може бути корисним: Який SSD краще - MLC, TLC або QLC, Налаштування SSD для Windows 10, Перевірка SSD на помилки.

Перевірка швидкості SSD диска в CrystalDiskMark

Зазвичай, коли ви зустрічаєте огляд будь-якого SSD, в інформації про швидкість його роботи буває продемонстрований скріншот саме з CrystalDiskMark - незважаючи на свою простоту, ця безкоштовна утиліта є свого роду «стандарт» для такого тестування. У більшості випадків (в тому числі і в авторитетних оглядах) процес тестування в CDM виглядає як:

 1. Запуск утиліти, вибір диска, який буде тестуватися в верхньому правому полі. Перед другим кроком бажано закрити всі програми, які можуть активно використовувати процесор і доступ до дисків.
 2. Натискання на кнопку «All» для запуску всіх тестів. Якщо необхідно перевірити продуктивність диска в певних операціях читання-запису, досить натиснути відповідну зелену кнопку (їх значення будуть описані далі).

перевірка продуктивності диска

 1. Очікування закінчення перевірки і отримання результатів оцінки швидкості SSD при різних операціях.

Для базової перевірки інші параметри тестів зазвичай не змінюються. Однак може виявитися корисним знати, що можна налаштувати в програмі, і що саме означають різні числа в результатах перевірки швидкості.

Зламався комп'ютер?

Проведемо експертизу техніки і ПО, оцінимо компетентність ІТ-персоналу, виявимо проблеми та можливі ризики. Ви отримаєте об'єктивну інформацію про роботу вашої технічної служби, перелік заходів щодо оптимізації витрат і концепцію розвитку ІТ-інфраструктури

Налаштування

У головному вікні CrystalDiskMark ви можете налаштувати (якщо ви користувач, можливо, не варто що-небудь змінювати):

 • Кількість перевірок (результат усереднюється). За замовчуванням - 5. Іноді, для прискорення тесту зменшують до 3-х.
 • Розмір файлу, з яким будуть проводитися операції при перевірці (за замовчуванням - 1 Гб). У програмі вказується 1GiB, а не 1Gb, оскільки мова йде про гигабайтах в двійковій системі числення (1024 Мб), а не в часто респонденти користуються послугами десяткової (1000 Мб).
 • Як уже згадувалося, ви можете вибрати, який саме диск буде перевірятися. Це не обов'язково повинен бути SSD, в цій же програмі можна дізнатися швидкість флешки, карти пам'яті або звичайного жорсткого диска. Результат тесту на скріншоті нижче отримано для RAM-диска.

головне вікно CrystalDiskMark

У розділі меню «Налаштування» ви можете змінити додаткові параметри, але, знову ж таки: я б залишив як є, до того ж так буде простіше порівняти ваші показники швидкості з результатами інших тестів, так як в них використовуються параметри за замовчуванням.

Значення результатів оцінки швидкості

Для кожного проведеного тесту CrystalDiskMark показує інформацію як в мегабайтах в секунду, так і в операціях в секунду у (IOPS). Для того, щоб дізнатися друге число, затримайте вказівник над результатом будь-якого з тестів, в підказці з'являться дані IOPS.

За замовчуванням, в програмі останньої версії (в попередніх був інший набір) виконуються наступні тести:

 • Seq Q32T1 — Послідовний запис / читання з глибиною черги запитів 32 (Q), в 1 (T) потік. У цьому тесті швидкість зазвичай виходить найвищою, оскільки файл записується в послідовні сектори диска, розташовані лінійно. Цей результат не в повній мірі відображає реальну швидкість роботи SSD при використанні в реальних умовах, але зазвичай порівнюють саме його.
 • 4KiB Q8T8 — Довільний запис / читання в випадкові сектори по 4 КБ, 8 - черга запитів, 8 потоків.
 • 3-й і 4-й тест аналогічні попередньому, але з іншим числом потоків і глибиною черги запитів.

Глибина черги запитів - кількість запитів читання-запису, одночасно направляються до контролера накопичувача; потоки в даному контексті (в попередніх версіях програми їх не було) - кількість потоків запису файлу, ініційованих програмою. Різні параметри в 3-х останніх тестах дозволяють оцінити, як саме контролер диска «справляється» з читанням-записом даних в різних сценаріях роботи і управляє розподілом ресурсів, причому не тільки його швидкість в Мб / сек, а й IOPS, що тут є важливим параметром.

Часто результати можуть помітно змінюватися при оновленні прошивки SSD. Також слід враховувати, що при таких тестах в значній мірі навантажується не тільки диск, але і CPU, тобто результати можуть залежати і від його характеристик. Це - дуже поверхово, але при бажанні в Інтернеті можна знайти дуже докладні дослідження залежності продуктивності дисків від глибини черги запитів.

ІТ-аудит для Вашої компанії

Проведемо експертизу техніки і ПО, оцінимо компетентність ІТ-персоналу, виявимо проблеми та можливі ризики. Ви отримаєте об'єктивну інформацію про роботу вашої технічної служби, перелік заходів щодо оптимізації витрат і концепцію розвитку ІТ-інфраструктури

Завантажити CrystalDiskMark і інформація про запуск

Завантажити останню версію CrystalDiskMark можна з офіційного сайту crystalmark.info/en/software/crystaldiskmark/ (Сумісна з Windows 10, 8.1, Windows 7 і XP. У програмі є російська мова не дивлячись на те, що сайт англійською). На сторінці утиліта доступна як у вигляді інсталятора, так і як zip-архів, який не потребує установки на комп'ютер.

Завантажити CrystalDiskMark і інформація про запуск

Враховуйте, що при використанні portable-версії можливий баг з відображенням інтерфейсу. Якщо ви зіткнетеся з ним, відкрийте властивості архіву з CrystalDiskMark, позначте відповідне поле «Розблокувати» на вкладці «Загальні», застосуйте налаштування і тільки після цього виймайте архів. Другий метод - запустити файл FixUI.bat з папки з розпакованим архівом.

Інші програми оцінки швидкості твердотільних накопичувачів

CrystalDiskMark — не єдина утиліта, що дозволяє дізнатися швидкість SSD в різних умовах. Є й інші безкоштовні і умовно-безкоштовні інструменти:

 • HD Tune і AS SSD Benchmark — напевно, дві наступні за популярністю програми перевірки швидкості SSD. Задіяні в методиці тестування оглядів на notebookcheck.net на додаток до CDM.

HD Tune і AS SSD Benchmark

 • DiskSpd — утиліта командного рядка для оцінки продуктивності накопичувачів. По суті, саме вона лежить в основі CrystalDiskMark.
 • PassMark — програма для тестування продуктивності різних компонентів комп'ютера, в тому числі дисків. Безкоштовно на 30 днів. Дозволяє порівняти результат з іншими SSD, а також швидкість вашого накопичувача в порівнянні з такими ж, протестованими іншими користувачами. Тестування в звичному інтерфейсі можна запустити через меню програми Advanced — Disk — Drive Performance. 

PassMark — програма для тестування продуктивності різних компонентів комп'ютера

 • UserBenchmark — безкоштовна утиліта, швидко тестирующая різні компоненти комп'ютера автоматично і відображає результати на веб-сторінці, включаючи показники швидкості встановлених SSD і їх порівняння з результатами тестів інших користувачів. 

UserBenchmark безкоштовна утиліта, швидко тестирующая різні компоненти комп'ютера автоматично

 • Програми деяких виробників SSD також містять інструменти перевірки продуктивності дисків. Наприклад, в Samsung Magician ви можете знайти його в розділі Performance Benchmark. У цьому тесті показники послідовного читання і запису приблизно відповідають тим, що виходять в CrystalDiskMark.

Samsung Magician містить інструменти перевірки продуктивності дисків

На завершення зазначу, що при використанні ПО виробників SSD і включення функцій «прискорення» на зразок Rapid Mode, ви по факту не отримуєте об'єктивний результат в тестах, так як починають грати роль задіяні технології - кеш в оперативній пам'яті (який може досягати більшого розміру, ніж обсяг даних, що використовуються для тестування) та інші. Тому при перевірці рекомендую їх відключати.