text_header2
0 товаров
0грн

Як виправити диск з файловою системою RAW та відновити NTFS або FAT32

Як виправити диск з файловою системою RAW та відновити NTFS або FAT32
124
0
22.08.2022

Одна з проблем з якою стикаються користувачі Windows 10, 8.1 і Windows 7 - жорсткий диск (HDD і SSD) або розділ диска з файловою системою RAW, те саме буває з флешкою або зовнішнім диском. Цьому зазвичай супроводжуються повідомлення «Щоб використовувати диск спочатку відформатуйте його» та «Файлову систему тома не розпізнано», а при спробі перевірки такого диска стандартними засобами Windows ви побачите повідомлення «CHKDSK неприпустимий для дисків RAW».


Формат диска RAW - це свого роду "відсутність формату", а точніше файлової системи на диску: так буває з новими або несправними жорсткими дисками, а в ситуаціях, коли ні з того ні з сього диск став RAW формату - частіше через системні збої, неправильне вимкнення комп'ютера або проблем з електроживленням, при цьому в останньому випадку інформація на диску зазвичай залишається в безпеці. 


Важлива примітка: Іноді диск відображається як RAW, якщо файлова система не підтримується в поточній ОС, в такому випадку слід зробити дії, щоб відкрити розділ у ОС, яка може працювати з цією файловою системою. 


Перевірка диска на помилки та виправлення помилок файлової системи


Цей варіант - перше, що варто спробувати у всіх випадках появи розділу або диска RAW. Він далеко не завжди спрацьовує, але безпечний і застосовується як у тих випадках, коли проблема виникла з диском або розділом з даними, так і якщо RAW - це системний диск з Windows і ОС не завантажується.


ІТ-аудит для Вашої компанії Проведемо експертизу техніки і ПО, оцінимо компетентність ІТ-персоналу, виявимо проблеми та можливі ризики. Ви отримаєте об'єктивну інформацію про роботу вашої технічної служби, перелік заходів щодо оптимізації витрат і концепцію розвитку ІТ-інфраструктури дізнатися більше


Якщо операційна система працює, просто виконайте такі дії:


 1. Відкрийте командний рядок від імені адміністратора. У Windows 10 для цього найпростіше використовувати пошук у панелі завдань: вводимо "Командний рядок", натискаємо правою кнопкою миші за знайденим результатом, вибираємо пункт "Запуск від імені адміністратора".
 2. Введіть chkdsk D: /f і натисніть Enter (у цій команді D: це буква диска RAW, який потрібно виправити). Якщо буква диска відсутня, ви можете призначити її в "Керування дисками" через контекстне меню диска.
  Після цього можливі два варіанти розвитку подій: якщо диск став RAW через простий збій файлової системи, почнеться перевірка і з великою ймовірністю ви побачите свій диск у потрібному форматі (зазвичай NTFS) після закінчення. Якщо ж справа серйозніша, то команда видасть "CHKDSK неприпустимий для дисків RAW". Це означає, що цей спосіб не підходить для відновлення диска.


  У тих ситуаціях, коли операційна система не запускається, можна використовувати диск відновлення Windows 10, 8 або Windows 7 або дистрибутив з операційною системою, наприклад, завантажувальну флешку (наведу приклад для другого випадку):


  1. Завантажуємося з дистрибутива (його розрядність має збігатися з розрядністю встановленої ОС).
  2. Далі або на екрані після вибору мови внизу зліва вибираємо «Відновлення системи», а потім відкриваємо командний рядок, або просто натискаємо Shift+F10, щоб відкрити її (на деяких ноутбуках Shift+Fn+F10).
  3. У командному рядку по порядку використовуємо команди
  4. diskpart
  5. list volume (в результаті виконання цієї команди дивимося, під якою літерою зараз знаходиться проблемний диск, або, точніше, розділ, тому що ця літера може відрізнятися від тієї, що була в робочій системі).
  6. exit
  7. chkdsk D: /f (де D: — літера проблемного диска, яку ми дізналися у пункті 5).


  Тут можливі сценарії ті ж, що були описані раніше: або все буде виправлено і після перезавантаження система запуститься звичайним чином, або ви побачите повідомлення про те, що не можна використовувати chkdsk з RAW диском, тоді дивимося наступні способи.


  Просте форматування диска або розділу RAW за відсутності важливих даних на ньому


  Перший випадок найпростіший: він підійде в тих ситуаціях, коли файлову систему RAW ви спостерігаєте на щойно купленому диску (це нормально) або якщо вже наявний диск або розділ на ньому має цю файлову систему, але не має важливих даних, тобто відновлювати попередній формат диска не потрібний.


  У такому сценарії ми можемо просто відформатувати цей диск або розділ стандартними засобами Windows (по суті можна просто погодитися на пропозицію форматування у провіднику «Щоб використовувати диск, спочатку відформатуйте його):


  1. Запустіть утиліту керування дисками Windows. Для цього натисніть клавіші Win+R на клавіатурі та введіть diskmgmt.msc , після чого натисніть клавішу Enter.
  2. Відкриється утиліта керування дисками. У ній клацніть правою кнопкою миші по розділу або диску RAW, після чого оберіть «Форматувати». Якщо дія неактивна, а мова йде про новий диск, то клацніть правою кнопкою миші за назвою (ліворуч) і виберіть «Ініціалізувати диск», а після ініціалізації також відформатуйте розділ RAW.
  3. При форматуванні вам потрібно лише задати мітку тома і бажану файлову систему, як правило, NTFS.  Якщо з якоїсь причини не вдається форматувати диск таким чином, спробуйте також шляхом правого кліка по розділу (диску) RAW спочатку «Видалити том», а потім клацнути по області диска, яка не розподілена і «Створити простий том». Майстер створення томів запропонує вам задати букву диска та відформатувати його у бажаній файловій системі.
  Примітка: при всіх способах відновлення розділу або диска RAW використовується структура розділів, зображена на скріншоті нижче: системний диск GPT з Windows 10, завантажувальний EFI розділ, середовище відновлення, системний розділ і розділ E:, який визначається як файлова система RAW (ця інформація , припускаю, допоможе краще зрозуміти кроки, викладені далі).


  Відновлення диска RAW у TestDisk


  Ще один спосіб ефективного пошуку та відновлення розділу диска з RAW – безкоштовна програма TestDisk. Вона складніша у використанні, ніж попередній варіант, але іноді виявляється більш ефективною.


  Увага: беріться за те, що описано нижче, тільки якщо розумієте, що робите і навіть у цьому випадку будьте готові до того, що щось піде не так. Збережіть важливі дані на фізичний диск, відмінний від того, на якому виконуються дії. Також запасіться диском відновлення Windows або дистрибутивом з ОС (можливо, знадобиться відновлення завантажувача, інструкції для чого я приводив вище, особливо якщо диск GPT, навіть у тих випадках, коли відновлюється не системний розділ).


  1. Завантажте програму TestDisk з офіційного сайту http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download (буде завантажений архів, що включає TestDisk та програму для відновлення даних PhotoRec , розпакуйте цей архів у зручне місце).
  2. Відкрийте TestDisk (файл testdisk_win.exe).
  3. Виберіть "Create", а на другому екрані виберіть диск, який став RAW або має розділ у такому форматі (вибирайте саме диск, а не сам розділ). 
  4. На наступному екрані потрібно вибрати стиль розділу диска. Зазвичай він визначається автоматично – Intel (для MBR) або EFI GPT (для дисків GPT).
  5. Виберіть "Analyze" і натисніть Enter. На наступному екрані ще раз натисніть клавішу Enter (з вибраним пунктом Quick Search). Зачекайте, поки диск буде проаналізовано.
  6. TestDisk знайде кілька розділів, включаючи той, який перетворився на RAW. Його можна визначити за розміром та файловою системою (розмір у мегабайтах відображається внизу вікна при виборі відповідного розділу). Також можна переглянути вміст розділу, натиснувши латинську P, для виходу з режиму перегляду натисніть Q. Розділи з позначкою P (зелені) будуть відновлені та записані, з позначкою D — не будуть. Щоб змінити позначку, використовуйте клавіші «вліво-вправо». Якщо змінити не виходить, то відновлення цього розділу порушить структуру диска (і, ймовірно, це не той розділ, що вам потрібен). Може виявитися, що системні розділи, які є в даний час, визначені під видалення (D) — змініть на (P) за допомогою стрілок. Натисніть Enter для продовження, коли структура диска буде відповідати тій, що має бути. 
  7. Переконайтеся, що таблиця розділів на диску представлена на екрані вірна (тобто така, як повинна бути, включаючи розділи із завантажувачем, EFI, середовищем відновлення). Якщо у вас є сумніви (ви не розумієте, що відображено), краще нічого не робити. Якщо немає сумнівів, виберіть "Write" і натисніть Enter, а потім - Y для підтвердження. Після цього можна закрити TestDisk і перезавантажити комп'ютер, а потім перевірити, чи був відновлений розділ RAW.
  8. Якщо структура диска не відповідає тому, що має бути, виберіть «Deeper Search» для «глибокого пошуку» розділів. І так само, як у пунктах 6-7 спробуйте відновити правильну структуру розділів (якщо не впевнені в тому, що робите, краще не продовжуйте, можете отримати ОС, що не запускається).
  Зламався комп'ютер?

  Проведемо експертизу техніки і ПО, оцінимо компетентність ІТ-персоналу, виявимо проблеми та можливі ризики. Ви отримаєте об'єктивну інформацію про роботу вашої технічної служби, перелік заходів щодо оптимізації витрат і концепцію розвитку ІТ-інфраструктури

  Якщо все пройшло успішно, правильна структура розділів буде записана, а після перезавантаження комп'ютера диск буде доступний, як і раніше. Однак, як згадувалося вище, може знадобитися відновлення завантажувача, Windows 10 справно працює автоматичне відновлення при завантаженні в середовищі відновлення.


  Файлова система RAW на системному розділі Windows


  У тих випадках, коли проблема з файловою системою виникла на розділі з Windows 10, 8 або Windows 7, а простий chkdsk у середовищі відновлення не працює, ви можете підключити цей диск до іншого комп'ютера з працюючою системою і виправити проблему на ньому, або використовувати LiveCD із засобами для відновлення розділів на дисках.


  • Список LiveCD, що містять TestDisk, доступний тут: http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Livecd
  • Для відновлення з RAW за допомогою DMDE ви можете витягти файли програми на завантажувальну флешку на базі WinPE і, завантажившись з неї, запустити виконуваний файл програми. На офіційному сайті програми також є інструкції щодо створення завантажувальних накопичувачів DOS.


  Також є сторонні LiveCD, які спеціально призначені для відновлення розділів. Однак, у моїх тестах працездатним стосовно розділів RAW виявився лише платний Active Partition Recovery Boot Disk, решта дозволяє лише відновлювати файли, або знаходять лише ті розділи, що були видалені (нерозподілений простір на диску), ігноруючи розділи RAW (так працює функція Partition Recovery у завантажувальній версії Minitool Partition Wizard).


  При цьому завантажувальний диск Active Partition Recovery (якщо вирішите скористатися) може працювати з деякими особливостями:


  • Іноді показує диск RAW як звичайний NTFS, відображаючи всі файли на ньому, і відмовляється відновлювати його (пункт меню Recover), повідомляючи, що розділ і так є на диску.
  • Якщо не відбувається описаного в першому пункті, то після відновлення за допомогою вказаного пункту меню диск відображається як NTFS у Partition Recovery, але залишається RAW у Windows.


  Вирішує проблему інший пункт меню - Fix Boot Sector, навіть якщо йдеться не про системний розділ (у наступному вікні після вибору цього пункту зазвичай не потрібно виконувати будь-які дії). При цьому файлова система розділу починає сприйматися ОС, але можливі проблеми із завантажувачем (вирішуються стандартними засобами відновлення Windows), а також примусове запуск перевірки диска системою при першому старті.


  Ну і нарешті, якщо трапилося так, що жоден зі способів не зміг вам допомогти, або запропоновані варіанти здаються страшними, майже завжди вдається просто відновити важливі дані з розділів і дисків RAW, тут допоможуть безкоштовні програми для відновлення даних.

  124
  0
  22.08.2022
  Коментарі
  Залишити коментар